24. 10. 2024.

200. jubilarni post - URBANIZAM SRCA

CENTAR ZA KULTURU
as
IZVEŠTAJ O STANJU OBJEKTA
PO SNIMANJU POSTOJEĆEG STANJA

 Poštovani – ko god da ovo čita,

Uveravam Te da ćeš videti najluđi, najsentimentalniji, ali i najtačniji izveštaj ikada ..

Mislim da na to imam pravo - posle pola veka rada - na preko 350 projekata !
            Kada sam 2000. godine objavio svoju prvu knjigu „KAKO NAJLAKŠE UPROPASTITI SOPSTVERNU KUĆU“ – moj recenzent i dragi prijatelj arh.Živojin Bata Kara – Pešić, Počeo je recenziju za zakazanu promociju knjige u Biblioteci grada Beograda rečima :

„...Arhitekti uglavnom pišu retko,malo i nedorečeno : tema bude uzvišenija i složenija od raspoloživog mesta u glasilu (podsvesni poriv da kuća bude veća od prostora koji zaprema ili u koji se upisuje). Pišu za svoju dušu (namučenu odsustvom prilika da za nju i projektuju) i za svoju struku (ona najbolje razume nerazumevanje vanstručnjaka za uzlete stvaralačke uobrazilje). Iako je obično tako, katkad poneko od njih, posredstvom socijalne imaginacije zavara trag napasničkoj rutini tehničkih opisa za naruioca, o kome i protivu koga nije uputno ništa reći (ne turaj testeru pod vlastiti tur) ...

Ali knjiga o kojoj je ovde  reč - spada u one koje su se otele.” (2002)

          Naravno da ovo nisam citirao da bih reklamirao svoju knjigu posle 24 godine – već zato što rečene opservacije frapantno ilustruju „kontrapunkt života“ kakav predstavlja predmet snimanja : „Centar za kulturu AS“ upravo sa prejakom željom stanovnika jednog N.Beogradskog bloka – da svome parteru daju smisao „boljeg mesta za život“ sa jedne strane i nekih bezumnika – koji pružaju šapu ka njihovom životnom prostoru – misleći da im je sve dozvoljeno.

            Našim vrlim novinarima (otac mi je bio 40 godina u BORBI) moram da poručim da traže od urednika da im dovede nekog lektora – jer kad jedan čuje neku floskulu, za 24 sata ceo medijski prostor je zatrovan velikim brojem anti – sintagmi..

Na primer :“građevinski investitor“ je vrhunski besmislena „contradictio in adjecto“ – jer je „građevinsko“ personifikacija nečeg stručnog, konstruktivnog, stvaralačkog i sl., dok „investitor“ može biti BILO KO – bez struke, da ne pretpostavljamo poreklo para koje on „investira“ i čiji interes zastupa. Takođe „investitorski urbanizam“ je u toj meri lišen smisla – kao kada biste rekli (recimo) „plutajući rolerkoster“ !!!  Investicije naime mogu imati nebrojene izvore – privatne, državne, tajkunske, mafijaške, indulgencije, međunarodne, namenski fondovi – i njihov „zastupnik“ – koji predstavlja interes „investitora“ – po definiciji, nigde u svetu NEMA VEZE – sa državnom politikom razvoja – čiji je jedan od temelja urbanizam. Ta koruptivna sinbioza ne postoji ni u jednoj zemlji, od kojih svaka ima „svoju mafiju“ – jedino u Srbiji Omerta ima svoju Državu – ali to ne pravda (ne)pismenost novinara ... Zato sam ja uvek koristio prostu sintagmu – koja se međutim nije tako široko primila : Živimo vreme „mandatnog urbanizma - vreme do koga može da „domaši“ (LAŽ koju nudi političar) & „nadri gradnje“ – investitora sa tri mala odmora od osnovne škole – koji je jedini „stručan“!

            Ukratko pokazaću vam kakvo je zadovoljstvo pisasti „tehnički opis“ za prostor koji korisnici „grade srcem“ a i ja sam nakon navedene recenzije kao magistar istorije i teorije grada i arhitektonske logike – inače više pisao – nego gradio kuće ...


FUNKCIONALNO

            Prostor o kome je ovde reč, pripada kampanjskoj gradnji – novog naselja od  200.000 stanova – koje je naručio čovek, koji je govorio „Čovijek je naše najveće blago i zato ja hoću da na drugoj obali Save izgradimo grad za našu srednju klasu – koja je teg ravnoteže sistema našeg poredka i jedinstvenog modela socijalizma u svetu“! Onda je došao izabrani arh.Nikola Dobrović – (kažu pakosnici) - zabo štap u pesak novog Beograda i rekao : „ovde će biti NOVI GRAD !“ 

            Obratite pažnju u svetlu bezumnog haosa u kome sada živimo – da je Maršal Tito – koji je mogao sve, pozvao STRUČNJAKA kome je on najviše verovao da (postavi) koncipira novi grad u kome su najviše stambenih objekata izgradila tada najveća arhitektonska imena kao : Milorad Pantović, Mihajlo Mitrović, Uroš Martinović, Mika Janković (SIV) i mnogi drugi – koji su se upisali u istoriju Beograda svojim delima – zato što je „najmoćniji“ bio počastvovan da najbolji stručnjaci (u svakoj struci) – predvode njegovu (kako je voleo da ih zove) „tehnokratiju“ !!!

Dakle ja sam svedok da nisi mogao da budeš direktor PKB – ako nisi bio Doktor neke od poljoprivrednih struka (agronom, veterinar, enolog ...) pa tek ako se nađu dva stručnjaka sa istim referencama na javnom konkursu – blagu prednost je mogla dodati „partijska knjižica“. Namerno sam koristio primer iz druge struke ...

            Jer u arhitektonskom esnafu – kolege su imale jednu drugu kletvu – o kojoj Tito ništa nije znao – ali (nažalost) ni budući stanari. Oni su radili u vreme MODERNE ARHITEKTURE – koja je bila „svetskli pokret“ što znači da je tih par decenija – svaki veći grad u svetu (Prestonice pre svih) imao novi deo grada urađen u svemu – prema svetski prihvaćenom programu „Atinske povelje“ koju su 1933 godine, na palubi broda Patris – krstareći od Atine do Marseja – smislili tada trojica najpoznatijih svetskih magova razvoja : C.A.Doksiadis – Toni Garnije i Šarl Eduar Ženere – poznatiji kao : Le Korbizije ! Ova povelja imala je radikalnu redukcioonističku ulogu na arhitektonsku misao 20. veka – jer je po njoj grad u celosti „ostvaren“ ako ispuni 5 tačaka „fleken plana“ (plan namena) : stanovanje - rad - rekreacija – saobraćaj i zelenilo (iako je na konkresu CIAM) zelenilo zamenjeno „istorijskim nasleđem“ ! Ukratko arhitektonski esnaf (koji tada još nije bio podjarmljen kibernetičkim „brain storning“- om) prihvatio je model gradnje TIPSKIH objekata za nepoznatog korisnika – što se ubrzo pretvorilo u praksu : Korbizije u Marseju sagradi vrlo ambiciozan projekat „mašine za stanovanje“ sa velikim brojem inovacija u domenu konfora – a onda širom sveta poćinju da niču milijarde tona betona - replika tih nekoliko „hit objekata“ – objavljenih u svim arhitektonskim časopisima – ali te replike ni po čemu nisu dobacile „ni do prizemlja“ - pomenutih antoligijskih kuća moderne arhitekture.

            Kako sam pomenuo u većini „novih gradova“ – nadomak prestonica počinje ubrzano da se gomila bezoblična betonska masa – koja je još brže dobila svetsku odrednicu „masovne spavaonice“ – jer su tome služile – grad je bio negde drugde – gde je morao da se prepozna kao grad ...

            Što se tiče „idealnog uzor(k)a prosečnog stanara“ – to nas vraća našoj temi „Centra za kulturu AS“ – koji smo za sada tek locirali u istoriji gradnje ... da vidimo kako u tome živi na 6 ulaza, oko 1000 stanara !?! Luis Mamfor u svojoj čuvenoj knjizi „Grad u istoriji“ kaže : „U modernističkim, serijski građenim „stambenjacima“ – „ljudi žive jedni iznad drugih u istim stanovima, sa identičnim nameštajem, jedu istu hranu iz istih frižidera i gledaju identični televizijski program ... do kraja života “!

        Kada se dakle iz takve mase „stanara“ izdvoji jedan broj – spreman da pokuša da se priključi MOBI – kao najstarijoj praksi našeg naroda (od Vinče pre 7000 godina) onda već možemo govoriti o „građanskom otporu“ – na bazi koga JEDINO – glavna poluga razvoja može biti urbanizam – koji vode stručnjaci - koji odgovaraju narodu !


KONSTRUKTIVNO

            Moderna arhitektura je nesimnjivo dala najveći doprinos građevinskoj konstrukciji – kao disciplini – uvođenjem „velike serije“ – modularne koordinacije – jeftinih a superiornih materijala (u smislu „nošenja“) – počevši od masovne primene ARMIRANOG BETONA – kao kompozicije : čelik koji trpi zatezanje – (malter – mleveni kamen) koji je „nosio pritisak“ prvi put je demonstriran još u XIX veku na Pariskoj izložbi 1855 – gde je izložen čamac od armiranog betona što je otkrilo ideju spajanja dva materijala u cilju spregnutog nošenja (gornjih) sila zatezanja i pritiska. Brzo će međutim, proporcionalno najjeftinija (i praktično najbrža) GRADNJA ovim materijalom – ispostaviti ogromnu cenu čitavom svetu. Kako smo već pomenuli – svaka antologijska kuća velikih modernih arhitekata iz svetskih časopisa – iste godine se bezmerno „prelivala“ u replike stambenih blokova širom celog sveta i stvarala čitava BEZLIČNA NASELJA „betonskih sanduka“ – kako su govorili protivnici moderne arhitekture. Iako, istini za volju, autori Atinske povelje – donete zvanično od organizacije CIAM (Congres internationaux d'architecture moderne ) – nisu ni jednog trenutka propustili da sugeriraju načine i metode – kako formirati gradski „identitet“ – kako očuvati zatečene (spomenike kulture) kao i koji je obim zelenila NEOPHODAN – po stanovniku naselja

           Međutim već kod prve „globalizacije“ modernih betonskih replika širom sveta – plemenite ideje osnivača MODERNE – pale su na ispitu koncepta, antropozofije, antropometrije i duhovnosti – pred agresivnim lukrativnim interesima – „graditelja“ koji su ideju „jeftinih sanduka“ – „oljuštili“ od svakog nepotrebnog dodatka – da bi minimalizovali trošak gradnje i izvukli maximalni profit.

            Ukratko – konstruktivistička  superiornost moderne – koja je bila jedan od prvih izvoda doktrine kibernetike – čiji je autor Norbert VINER svoju (istoimenu) knjigu počeo rečenicom : „ Stručnjak tokom karijere saznaje sve više stvari – o sve manje stravi“ što su nemci ubrzo (vrlo tačno i bez uvrede) nazvali „fach – idoten“ – predstavljala je „kvantni skok“ pre svega stanogradnje – ali (kao i druge inovacije) nosila je u sebi klicu svoje propasti. Naime Herbert Markuze - u svojoj ranoj antropozofskoj „protestnoj noti“ protiv kibernetike : „Čovek jedne dimenzije“ (1968) markira da je jedina šansa opsatanka čoveka u novim „masovnim spavaonicama“ bogatstvo obrazovanja konstruktora – koji svojom raznovrsnom ponudom mogu učiniti novi prostor kvalitetnijim ...obogaćenim  „reperima“ – unikatnim kućama ...

            Ali, kako sam pomenuo – betonski sanduci su već prekrili veći deo planete – a klica propasti konstruktivizma (koju sam naveo) bila je činjenica – da je tako mudro spojen (kompozitni) materijal (koji se inače „suši“ 21 dan) – ukoliko je potrebno ukloniiti (iz bilo kog razloga) – to je moguće samo dinamitom – jer nema načina dekompozicije armiranog – betona – inverznim postupkom. Tako je 70 – ih godina Čarls Dženks svoju knjigu : „Postmoderna arhitektura“ počeo (pre naslovne strane) fotografijom simboličnog, planskog miniranja jednog stambenog bloka (moderne) u Ilinoisu 1972 (naveden datum „smrti moderne“) ... Kod nas, 1980 imao sam čast da sa O.Ivanjicki, D.Kalajićem, V.Vujicom, S.Maldinijem, D.Cvetkoviće i još nekima organizujem u Beogradu izložbu VERTIKALNA UMETNOST – koju su mnogi umetnički pokreti i grupe u Evropi odmah nazvali : Rođenjem POSTMODERNE umetnosti u Jugoslaviji !

            Ono što niko nije „sanjao“ je bilo da će moderna – ubrzo postarti „mala maca“ pred nasrtajem monetarne ale – koja betonira HEKTARE gradskog prostora, Bolonjskom konvencijom arhitektima sa studija izbacuje : nacrtnu i perspektivu (kao lekarima - anatomiju !?!) pa sada projetuju kursadžije sa 6 meseci obuke u jednom kompjuterskom softveru – dok im licence izdaju para – državne KOMORE sa jednim zaposlenim i tako Omerta stvara svoju „para - arhitekturu“ !?! Pali se trećina Amazonije, a u gradovima besomučno ruši drveće – koje jedino u prirodi „jede CO2“ a daje kiseonik - i time stvara održivi balans ekološkog ciklusa sa čovekom !!!       


OBLIKOVNO

            Dakle naš uzorak oko 1.000 stanara stambenog bloka moderne na Novom Beogradu – ima bar jednu izvesnost – konstruktivne pouzdanosti svoje preko 100 m duge zgrade sa 6 ulaza i bar 4 „dilatacije“ - onda bar ta briga „otpada“ – naročito ako je građena posle donošenja zakona o 9 stepenu seizmičke zaštite – tako da bar to nije problem ... Svakako preporučujem ovlašćenom autoru idejnog PROJEKTA – da nakon uvida u ovo rešenje – detaljno razmotri građevinsku dokumentaciju ove kuće – koja se izvesno nalazi u Arhivu Grada Beograda (takođe na N.Beogradu).

            Još jedan anegdotski, kultni detalj vezan za Le Korbizijea, je činjenica da je obožavao „natur beton“ !!! To znači da je jedina „finalna obrada“ fasade koju je on „priznavao“ – bila samo šara godova sa dasaka oplate – kada se oplata skline – bez ikakvog malterisanja (poravnavanja), fasadnih premaza i slično. U toj njegovoj maloj „filosofemi“ ima puno smisla – imajući u vidu da je verovao u savršenost betonske konstrukcije – preko „ljubavi“ za takvo lice betona (bez šminke) – i „čišćenjem“ lica kuće od „ornamentike“ – koja odavno nije bila samo ukras (secesija) već informacija, simbol ili komunikacija sa korisnikom - zaključno sa činjenicom da je on bio (izvesno) najveći promoter betonske konstrukcije – u čitavoj njegovoj istoriji .

 

            Znači – ako naši stanari koji će koristiti „Kulturni centar AS“ mogu imati pouzdanje u trajnost i stabilnost svoje zgrade – najmanje što smo predlogom ovog konceptualnog rešenja mogli da učinimo za njih – je poštovanje još i tog mita o „duhovnom ocu“ i njihove kuće – dakle da kuću ne „tetoviramo“ (muralima koji sada postoje“) jer bi to Korbizije smatrao „samosakaćenjem“ – kao i tatooi na ljudima ... Uočićete ovde da je naša „podloga“ samo malterisana fasada – dok su aplikacije plesnih parova – samo aluzija – da bi u smislu namene – murali mogli biti i takvi !?!


AMBIJENTALNO

            Konačno, ako ono što smo smatrali pouzdanim (dve AB – govorilo se „šajbne“) 4,2 sa 3.0 sa 0.2 m – dvostruko armirana zidna „platna“ – verovatno kotve podužnog horizontalnog ukrućenja čitave zgrade (što takođe predlažemo da se proveri u izvornoj dokumentaciji) – za nas se na konceptualnom nivou postavlja pitanje „površnosti“ - funkcionalnog sklopa ovog pasaža –„slepog creva“. Naime, protivno svakoj logici do (6) ulaza u zgradu pristupa se dijagonalno (26 m) – preko platoa od 176 m² - bez ikakve zaštite (od vetra, kiše i slično) i to pored ulaza u AT sklonište – koje je dakle – najdanje od (prvog) najbližeg ulaza – za slučaj bilo kakve nesreće !?! I to je jedini pristup kući iz parka - sa pogrešne strane. Proći više puta dnevno kroz tako zapušten pasaž – ne može biti prijatno ...

             Zbog toga u ovom konceptualnom rešenju nudimo „šahovsku kombinaciju“ koja rešava sve gore navedene neugodnosti : Najpre, uvodimo novo pristupno stepenište kući u liniji koja „tangira svih 6 ulaza – i dovodi vas na 4 m od prvog ulaza – sa suprotne strane istog parkića – dakle kroz „bateriju garaža“ (i zbog stanara vozača) ali i zbog toga što nova – laka, čelična konstrukcija od 2 kraka po 10 stepenika – može istovremeno dobiti i bočnu zaštitu (levo – jer je desno masivni potporni zid u koji se stepenište i „ugrađuje“) - od kiše i verta koji su na N.B. konstanta !

            Stari ulaz (za zgradu od 1000 stanara) – sada služi samo korisnicima „Kulturnog centra AS“ – na oko 10 m – sa „prave strane“ – od parkića – mada mu i stanari pristupaju upola kraćim putem nego što su stalno ulazili u svoju kuću. Ovo dakle znaći raspetljavanje pešačkih trasa, oslobađanje pomenutrog platoa (koji je sada oko 100 m² (jer je centar oko 80 m²) nepotrebnog prometa, smeća – ali i pojave i okupljanja „likova“ – koje ni jedan stanar sada - (ne mora) jer ne želi – da sretne.    

         Da bismo dakle sagledali u celini – socijalni, društveni, porodični – pa zatim ambijentalni, kulturološki, antropozovski značaj ideje da se nekolicina od 1000 stanara jednog tipičnog novobeogradskog stambenog bloka – angažuje oko toga da svoj „pasaž na pogrešnom mestu“ – koji niko nije održavao od kad je izgrađen -  (sedamdesetih), te je postao mračni, nebezbedni, „jezoviti“ a nužni prolaz – „uzme u svoje ruke“ i od njega napravi – konforno, opremljeno, klimatizovano mesto okupljanja od 80 m2 - tokom cele godine sa velikim brojem namena kao što su :

Skupština stanara – šahovski klub – organizovanje najrazličitijih proslava – od dečijih rođendana, preko raznih škola : plesa, slikanja, dizajna, digitalne pismednosti – zaključno sa ispunjenjem sna njihovog komšije, Maestra Miše PLAVŠIĆA - koji decenijama stanuje u prizemlju (sa druge strane istog zida) i sanja da tu ima : TANGO ŠKOLU – kao najveći poznavalac tangoa u Evropi i „legenda koja hoda“ – koji je obučio nekoliko hiljada tanguerosa i desetak učitelja – koji danas vode svoje škole u Beogradu i najbolje predstavljaju : ČETVRT VEKA SRPSKOG TANGOA !!!

        Ne treba napominjati da je to isti „skup stanara“ koji se samo pre nekoliko nedelja isprečio bahatom nasilniku – koji je došao u „parkić njihove dece“ – da bi im saopštio da će on tu : Sa tri velika odmora od osnovne škole, bez i jednog papira, bez ovlašćenja, bez projekta, bez dozvola, bez ičega – da gradi stambeno – poslovni objekat od oko 1000 m2 !?! Tako su ga stanari – počistili metlom – što ja zovem konstruktivnim građanskim otporom – kada se boriš za svoj prostor sa tačnom idejom (ponudom) i snovima – kako da to bude lepše mesto – „urbanizam srca“ !!! 

Treba li reći – da je to razlog što sam i ja
ušao u ovu priču - još na nivou koncepta ?

#urbanizamsrca #mandatniurbanizam #nadrigradnja #građevinskiinvestitor #investitorski urbanizam #gradpomerigrađana #mgaljuskezaomertu #jubilarnipost #1000staranazasvojih80kvadrata #vertikalnaumetnost #paraarhitektura #gradkojimisli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         

Нема коментара:

Постави коментар