2. 5. 2026.

ZVONO dvora Višnjevci - 1866

ISTORIJA I "GUGLANJE"

Tučak ovog zvona se nalazio u idealnom preseku dve dijagonale 
PROSTORNIH KOCKI u koje su ceo dvor VIŠNJECI - od 800 m2 - 
"upisali" projetanti : braća Bolčić (Milanski studenti arhitekture)
- izliveno je 1866 godine po narudžbini
Grofa Baltazara II ODESKALKIJA -
oca Baltazara III - koji je dvor izgubio na kocki -
pa ga je preuzela - Hipotekarna banjka Vukovar




n a s t a v a k    s l e d i   . . . .

#visnjevci # dvoroviusremu "baltazaraIIIodeskalki #1905oglednodobronovepoljoprivrede 

 

30. 4. 2026.

TRI KONCEPTUALNA PREDLOGA

 TRI KONCEDPTUALNA PREDLOGA REVITALIZACIJE 
dvora VIŠNJEVCI kod Velikih Radinaca
pošto je ceo objekat od 800 kvadrata "snimila" (arhitektonski)
ekipa od 17 tadašnjih studenata arhitekture


#dvorvisnjevci #višnjevci #evropskitangohram #hramveteranaarehitekture 
#legatbogdanabogdanovica #wellnwessshramblagodetiprirode #arhitektmarinra


26. 3. 2026.

XV.IN MEMORIAM Stivu RAJKOVIĆU 1923 - 2011

 IN MEMORIAM – Stjepan - Stiv RAJKOVIĆ – 15.godina KASNIJE

Dragi moj Štef , 

Pročitao sam juče tri puta pismo koje sam Ti pisao na jubilarnu 10.godišnjicu – Tvoga prelaska (što rek'o Tesla) u SVETLOST – gde ćemo se - kad tad konačno (ponovo) svi okupiti i zaključio sam da sam te 2021 – bio preterano zaokupljen aktuelnim društvenim zbivanjima – koja nikako ne bi prošla bez više Tvojih i mojih polemika – na koje je majka Milka uvek (identično) reagovala : „Imate li vas dvojica kao otac i sin – neku drugu temu od politike?“ Taj post IN MEMORIAM 2021 – je na ovom blogu pod datumom : 26.03.2021 !

I eto – to je valjda normalno sa starenjem (mojim) – prošlo je još „pola“ od prve dekade od kad si otišao – a ja sad imam potrebu – da se osvrnem još malo u nazad na Tvoje početke – pre svega zbog toga što mi je PLANDEMIJA Corone 19 – razbila moju sjajno kontrolisanu rutinu (organizacije svoga vremena) – kao 40 godišnjeg freelancera. Razmišljajući šta je glavna prednost dvojnog porekla – rešio sam da Te ovde podsetim jedne porodične priče koju pamtiš ...

Moja dobra drugarica, osamdesetih godina - kad smo svi srećno i časno živeli od svog znanja u najboljoj zemlji na svetu – SFRJ – upoznala je na letovanju u Dubrovniku Italijana – koga je odmah dovela u Beograd – ocu po blagoslov – odmah otišla u Rim i udala se – dobila sjajan internacionalni posao – dok je muž vrlo brzo postao Šef katedre na Mašinskom fakultetu i rodila je prvo čerkicu Sanju. Svo troje su više godina tradicionalni italijanski ferragosto  provodili u Beogradu – da bi moja prijateljica (sa porodicom) - bila kod svojih roditelja ...

Zaplet nastaje onog trenutka kada je (jedina državna televizija) JRT oglasila za sledeću nedelju utakmicu za Prvenstvo Evrope - fudbalskih repreztentacija : Italije i Jugoslavije!

Već od četvrtka Sanja (tada 8 godina) – nigde nije mogla da se „skrasi“ – samo se nešto muvala, mrmljala i više puta zaplakala ...? ... Roditelji su to sigurno primetili – ali nisu je ništa pitali ... bar ne pred nama ...Dva sata pre prenosa – ja sam je uzeo u krilo i pitao : „Pile malo – Ti imaš neki problem?“ Ona je briznula u plač i kroz suze mi objasnila – da će tata navijati za Italiju – mama za Jugoslaviju – A ZA KOGA ONA DA NAVIJA !?!?!“ 

Ja sam progutao knedlu i sasvim mirno joj objasnio :

„Vidi mila moja – tata je prepisao to da je italijan iz krštenice svoga oca – kad ga za to niko NIJE PITAO ! Mi smo isto tako „poreklom „jugosloveni“ – ALI TI SI IZNAD SVIH NAS – Ti imaš mogućnost IZBORA - ili jednostavnije – ko god sada pobedi – TI SI POBEDILA !!!“

Taj bljesak oduševljenja – taj uzdah olakšanja - kod prelazka iz suza - u osmeh od uva do uva – nikada kasnije, za više od pola veka – nisam uspeo da izazovem ni kod koga živog ...

Meni je tada bljesnulo u glavi kao da me “pogodio grom“ - i naglo mi je postao jasan sav smisao Titove doktrine : „Čuvajte BRATSTVO I JEDINSTVO kao zenicu oka svog.“

Dragi moj „striča Štević“ – kako su Te Mila i Božica u Hrašću najrađe zvale od milošte punih usta – ja znam da je Tebi savršeno jasno šta sam Ti ispričao – jer sam ja rezultat te doktrine – na moje veliko zadovoljstvo – mada po nekim mojim kasnijim istraživanjima – ja imam čak 7 uzoraka krvi (po poreklu) – što mi daje za pravo da osećam da je mešovito poreklo – PREDNOST – i to ne samo kad treba da biraš za koga ćeš navijati !!! Stari je najozbiljnije imao koncept da se ZAUVEK na Balkanu izbriše IDEJA BRATOUBILAČKOG RATA !!! Razmeštanjem državnih službenika (na po 5 godina) po repbličkim centrima i slanjem regruta na godinu i po u janudaljenije kraje – stvarali su se uslovi za mešovite brakove – koji su davali dvojno poreklo !!! Po zvaničnoj statistici za jednu deceniju 4.500.000 jugoslovena sa mešovitim poreklom ... To međutim ne čuju „najgori“ – kako je to lepo rekao čovek koga sam imao čast i zadovoljstvo da upoznam 2001 u CZKD – u Beogradu, (počivši) Predrag LUČIĆ – jedan od osnivača Splitskog “Feral Tribune“ - kada je rekao : 

„JUGOSLAVIJU su stvorili najbolji – a uništi najgori !“ 

Konačno - najmanje je važno gde si rođen i koje si vere – ako si čovek ! Tako bar tvrdi poslednji Otac srpskog naroda (za koga verujem da je danas saprestoni Svetac na božjoj trpezi), Patrijarh PAVLE – koji je rekao :

„Nije važno ko odakle potiče – nego u šta izraste.“

      A ja ću dragi moj RAJKOVIĆU (kako smo se Ti i ja veći deo života oslovljavali) onako  kako sam počeo ovo pismo – baciti još jedan kratki pogled na Tvoje početke. Ti si dakle (dok Te još uvek niko nije pitao) po inerciji, kao dete išao u Crkvu – pevao povremeno u crkvenom horu – dok nisi stasao za „srednju školu“ ... Mislio si - budući si rođen – (još jedna predrasuda o poreklu - ?) u delu Hrašća sa „zeljarima“ poljodjelcima) za razliku od drugog dela sela – gde su bili „plaftari“ (tkalci – zanatlije) – bio si pomiren sa idejom da OSTANEŠ NA ZEMLJI i živiš od poljoprivrede ... Dok Ti suseda (kojoj sam zaboravilo ime – oprosti) inače udova bez dece – kako si nebrojeno puta ponovio – sa 15 godina starosti – nije dobro „isprakljala“ tur (tresačem za tepihe) čime Te je zadužila za ceo život - i sutradan Te odvela u Zagreb – svome poznaniku Majstoru Šandoru – koji je imao svoju molersko – soboslikarsku radionicu i školu („dualno obrazovanje“ !?! – valjda Bolonjska konvencija !?!) i srdačno Te preporučila - za zanatliju !!! Tako si Ti počeo da se pitaš o svojoj sudbini !

 Majstor Šandor sa svoje strane – bio je „evropskla klasa“ zanatlije (sa vrhunskom OBUKOM majstora) – pa je kao takav iako specijalizovan samo za moleraj – bio jedan od osnivača čuvenog „INSTITUTA ZA UMJETNOST I OBRT“ u klasi evropskih škola : „L ecole des beaux-arts“ – ili „Bauhasa“ – koji su svi „uspavani“ pred rat - 1940.godine.

Zagreb si doživeo kao „košnicu proletarijata“- grad je vrveo od mladih radnika, koji su se okupljali u pauzama za doručak i razmenjivali krišom šapilografisane tekstove koji su govorili o radničkim pravima – pravilu 8+8+8 (rada, rekreacije, spavanja) – i gomili svetskih „internacionalističkih ideja“...I tako si Ti, Stive moj – u jednom od tih redovnih šegrtsakih doručaka „u kružoku“ – (frtalj kile cipovke i frtalj švargle) – u dvorištu iza radionice – bezbeno skriveni od očiju majstora iza male barake za materijal – potpuno neočekivano doživeo bliski susret sa svojim SUPER HEROJEMkoji će Ti biti inspiracija za ceo život (proveden inače - u Beogradu) ...

 Jedan stariji kalfa (pripravnik za Majstora) iznenada viknu : „A sad slušajte ovo deco moja (iako je bio stariji dve godine od vas) – ali je imao „biser“ :

„Zabluda je osnovni uzrok svih zala. Religija je najkrupnija zabluda. Svetlost nauke i zdravog razuma – dužna je da rastera kužnu magluštinu svih predrasuda !“
Vas trojica mlađih šegrta ste graknuli – k'o pilići :
„TO – TO - ko je to napisao ?“ Kalfa je odgovorio tiho -  posle dramske pauze : Arhimandrid Banjalučki i cele Bosne – profesor i Direktor plavoslavne Bogoslovije – Vaso PELAGIĆ – a slušajte sad ovo – (čita sa iste izbledele kopije) :
„Verov'o bi svak u Boga kad bi moglo bit – da očita molitvu – pa da bude sit !“
„E to već nije mogao napisati pop“ – graknuli ste vas trojica – a kalfa je rekao :
„I nije – to je napisao Vaso PELAGIĆ – istaknuti srpski socijalista  - koji je 1898 u Požareevcu – ogranizovao prvu proslavu 1.MAJA – na Balkanu !!! 
  
Zatim ste saznali da su to početak i kraj čuvenog kratkog eseja (biće još) UMOVANJE ZDRAVOG RAZUMA – na samo 16 stranica A5 formata – za koga si namolio Kalfu da Ti ga posudi na 24 sata (kad kopija bude „slobodna“) – ne bude na čitanju kod nekog.

Koliko je takav „rollercoaster“ života i karijera (koji je i danas teško naći) bio OPOJAN za Tebe (kad si Ti počeo „da se pitaš“) – govori ne samo činjenica da si zbog Vasa PELAGIĆA koji nije priznavao ni jednu dogmu – čim si završio zanat – otišao u šumu – nego si u Beogradu do kraja života (sa Majka Milkom) pod rukom (osim pozorišta i bioskopa) bar jednom mesečno (rekao bih ritualno) obilazio antikvarnice i pokušavao da nađeš ovu brošuru. Njega si Ti opiso (kao pisac) u dve reči :


MOJ DRAGI VASO ... buntovnik i SVAŠTAR

Ceo opus V.Pelagića – predstaviću najkraće na kraju – jer je stvarno jedinstven put !

Za odlazak u šumu – čim si završio zanat – nije Ti trebala nikakva preporuka – jer su Majstora Šandora lično poznavali – kako Komesar u tvojoj jedinici – Ivo Vejvoda – vrsni erudita i pisac – koji će Ti kasnije ostati doživotni prijatelj i napisati Ti najlaskavije recenzije – gde god je trebalo – bilo kad osvojiš Oktobarsku nagradu – Orden Rada ili slično. Ali da se odmah razumemo – Ivo Tebi nije pisao laskave recenzije (iz „nepotizma“) zato što ste bili prijatelji – nego zato što Te je po dolasku u jedinicu (a na osnovu ličnih pohvala Majstor Šandora) – rasporedio u tzv. „partizansku tehniku“ – što je bilo propagandano odeljenje u kome svakako nisi „dužio“ pušku – neko olovku pero i boje ... I zaista (kao i „tvoj Vaso“ otišao si u rat – a zapravo si tri godine bio u najidealnijim uslovima „renesansne slikarske radionice“ – jer Te je Ivo rasporedio da budeš „mali od skele“ – tada več znanim akademskim slikarima - Edi Murtiću i Zlatku Prici – jer si znao već sve tehnike proporcionalnog prenošenja – skice na velike formate. To Ti je dakle i faktički omogućilo da se upišeš u slikarsku istoriju Balkana – jer si učestvovao u izradi čuvene „partizanske freske“ u svečanoj Sali Doma kulture u Topuskom – koja je bila „scenografija“ za II. zasedanje ZAVNOH (Zemaljskog antifašističkog veća narodnog oslobođenja Hrvatske) ... 

                 

Inače – svo to vreme rada na raznim propagandnim materijalima, plakatima, letcima i oglasima – Ti si neumorno crtao svoje neobavezne krokije najobičnijih dnevnih situacija : partizan koji čita u krevetu – drugarica koja ljušti krompir ili pere zavoje – partizanka za razbojem. Edo i Zlatko su se hvatali za glavu – kako si im pokazao koji crtež – jer si imao „ruku“ iskusnog slikara ... „Dečko je genije – ovo ćemo morati da mu izložimo posle rata !“ – ispričao je meni lično Ivo Vejvoda u jednoj od retkih prilika susreta veterana u Beogradu 1970-tih gde je glavni gost bio Branko Žeželj ..


Uzgred, negde 1974 ili 5 (dok je desetina tvojih „šumskih krokija“ mirno dremala u ormanu – jednog dana Te je pozvao Iva Vejvoda i zamolio Te da mu izabereš oko 30 – tak najboljih krokija i pošalješ mu SPAKOVANE POŠTOM ... Nisi znao šta će mu , ali nisi „časio ni časa“ – poslao si ih 27!!! Vejvoda Ti je kao i uvek napisao laskavu recenziju krokija (koju je poslao i Tebi – pa je imamo i ovde u prilogu) – ali zapravo on Tebi nije ništa javljao ... Posle nepunih mesec dana – stiže Ti predlog Ugovora od strane Kulturog odseka Muzeja Revolucije NOV I POJ – o otkupu autorskih originala tvojih 27 partizanskih krokija – koji je samo trebalo da potpišeš ... Cena je i Tebe zaprepastila - jer je bila jednaka tri tvoje GODIŠNJE plate novinara (u statusu Urednika – u kome si bio) !!!

 

Međutim nekoliko crteža (posebno dva) imali su sasvim posebnu „istoriju“ i simboličnu svrhu. Najpre partizanka koja suši štrikane čarape na nogama – pored zidane peći – od koje si napravio uljani format 70/90 na platnu ... koja je bila „začarana“ ...

Kako naime nisi imao laneno ulje (ni terpentin – ni sikativ) – slikao si je jestivim uljem 1952 godine ... Ta slika se do danas NIJE OSUŠILA – kad prisloniš prst – ne ostane trag – ali prst se lepi – kao da je slika završena - pre par dana !?!

Drugi simbolični vrh tog tvog „partizanskog opusa“ iz šume - je dečak pred školskom tablom, koji drži kredu – kojom je na tabli upravo napisao : 1 + 1 = 2. U maestralnom krokiju - u nekoliko poteza si sublimisao svo svoje tadašnje iskustvo o neredovnosti partizanske obuke (par časova kad se osvoji neki grad – pa time i učionica) – svu ljubav prema crtežu (uvek od početka) 1+1 (kao magijski ritual) – svoju fascinaciju zgusnutim slikarskim znanjima (koju si stalno osećao) kod Majstora Šandora – kada god vas je nečumu obučavao – i konačno to „dete“ simbolično predstavlja Tvoj sjajan zanatski – hobistički uspon kasnije do kolekcije od - 740 akvarela – koje si ostavio ...

        

             

Pošto nisi ostavio duhovni – novinarski – radni testament – kao pravi profesiomnalac ostavio si AUTOBIOGRAFIJU – u formi tri rukopisa rađena godinama – iz dana u dan – na tvojoj čuvenoj Uderwood pisaćoj mašini (ratni plen) u drvenom koferu – preko koga je mogao da pređe putnički auto – i da je ne uništi ... To su bili tekstovi :

„ZVUCI RODNOG KRAJA“ – „PEROM I PUŠKOM“ I „POGLED SA KOTE 85“ !!!

Svaki deo odnosio se (kako imena govore) na jednu fazu Tvoga života – od kojih smo do sada najviše pažnje posvetili prvom i drugom rukopisu – pa da nastavimo gde smo stali – sada kada smo otkrili koju „duhovnu riznicu“ pretražujemo :

      

U Cvijićevu 62 na Paliluli – ušao si 1946 godine preko skela – pomagao majstorima da završe gradnju paviljona ... sve je detaljno opisano u pomenutom „pismu“ od 26.03.21

Tu je svaki stanar (samac) dobijao po jednu sobu – dok je na poslednjem (IV sptau) bilo desetak soba (2/4 m) – i jedna „dupla“ – za Tebe – koji si odmah u okrugloj maloj Sali na kraju najvišeg hodnika – uneo ĐAČKU TABLU – (koju si crtao u šumi) jer si u Cvijićevoj 62 – odmah osnovao školu ručnih slovoslagača čiji si bio Upravnik – pa i dobio „duplu“ sobu ... Ti si naime – dolaskom u Beograd već bio zaposleni novinara u „Građevinskom radniku“ (samo par meseci) – a onda su Te drugovi (po zasluzi) premestili u redakciju RADA – koji je već tada bio - uz Trudbenik jedna od najforsiranijih državnih projekata - evropske građevinske firme. U toj redakciji si proveo dve godine – ali odmah ušao u problematiku tog esnafa i shvatio da je glavni kadrovski deficit (ručni) a ubrzo i mašinski slovoslagači – koje si Ti počeo da okupljaš iz celog grada – useljavaš u Cvijićevu 62 i naravno upisuješ u slovoslagačku školu !

  Takvu tvoju ličnu inicijativu (koju sam pretrčao na „brzaka“) nisu mogli da ne snime drugovi „odozgo“ – tako da si do 1950 godine – posle jednog „gorljivog“ govorničkog nastupa na godišnjem Kongresu građevinskih radnika – bio prmešten u redakciju BORBE glavnog Organa KPJ – bio si već u „srednjoj višoj klasi“ novinarstva.

Ali Time smo iscpili sadržaj tvog drugog dela autobiografije – zaključno sa probojem u novinarske krugove Prestonice kojoj ćeš ostaviti sledećih 40 najplodnijih godina.

Još da kažem zašto tolio o Cvijićevoj 62 ... u tom paviljonu si kao Upravnik i „savezni novinar“ upoznao drugaricu Milicu PUTNIK – dvadesetogodišnju zanosnu lepoticu – i u toj sam kuću rođen ja (1052) – a 6 godina kasnije i moja sestra Lidija – danas advokat sa kancelarijom – i posdiplomac kriminalistike – na katedri legendarnog Žike Aleksića – kod koga samo što nije zakazala odbranu Magisterija – ali Profesor se „preselio“ – godinu dana posle Tebe (30.01.2022) – što je detaljno opisano u pomenutom IN MEMORIAM od 2021.

 

Ali eto još jednog šlagvorta o dva sveta večnih duša ...

Najpre u svojoj vanredno plodnoj beogradskoj karijeri novina BORBE – ostavio si opus od 1.700 (kako si Ti žargonski govorio „rubrika“- članaka, tekstova) bez obzira da li su vesti ili eseji – uvek si prebacivao normu – dakle Tvoja „produkcija“ u BORBI – za platu, uredno ukoričena kod knjigovesca u 8 knjiga (petogodišnjaka) ...

Ali impresivni broj te Tvoje produkcije – samo je pola povoda – za ono što sam pomenuo ... Ja sam naime (mnogo pre nego što sam prvi put pročitao Teslin stav sa početka – tvrdio i napisao u saučešću - mnogim ljudima na socijalnim mrežams da :

„Ne verujem da čovek može umreti – on nastavlja da živi sa ONIM NAJBOLJIM – što je ostavio u svakom od svojih bliskih ...“

 I da, ponovo „cirkulus vitiosus“ – neke se stvari ponavljaju u krugovima ... jer evo nas ponovo kod tvoga dečka ispred školske table – simbola učenja (ponovo) celog života.  Ili kako kaže Aristotelov ARETON princip : „Učenje počinje (a ne prestaje) po dobijanu diplome – kao što si Ti - kao svršeni majstor tek počeo da učiš (od Ede i Zlatka ...) Tokom celog učenja (života) kaže Aristotel – svaki učenik postavlja svoja pitanja – i traži svoje odgovore - na svoja pitanja – to je svrha učenja !“




Ono najlepše što si ostavio meni – kao učitelj – su primeri iz života ...

Na primer – čim sam pošao u osnovnu školu – već sa 8 godina si me ubacio u BORBINU distribuciju i zadužio torbom većom od mene – iz koje sam po Knez Mihajlovoj i Terazijama prodavao (glasno reklamirajući) sva izdanja „borbine kuće“ : dakle osim : BORBE – Večernje Novosti – Radio TV reviju i još neke ...

Najbolji „promet“ sam imao kad sam (pročitao) znao novinu napamet – a to je bilo posle noći kada si me vodio u štampariju kao „Dežurni urednik“ - da sečem šifove za ručnu montažu strane novine – naučim miris slovoslagačnice i štamparske boje, ali najvažnije : Kad nas je zadesio na dežurstvu ZEMLJOTRES u Skoplju (ja 11 godina) – razumeo sam da informacija mora da ode u svet – ali da tada  - nema Glavnog Urednika – nema Direktora – DEŽURNI UREDNIK JE BOG ... Vrlo slično situaciji na gradilištu – kad vreće cementa nisu pokrivene – a sprema se gadna oluja – recimo oko 02:00 po ponoći !!!

Nekoliko tvojih vjeruju – koji će se ispostaviti (nekima) kao zaveti :
„Ko postane novinar na papiru – kada dobije mikrofon i kameru – može pojesti svet !“
Treba da vidiš danas – kako vlast praktikuje Gebelsov citat iz Nirnberga – po Šperovim memorarima citiram :
„Da je Firer 1933 – kada je regularno dobio izbore – mogao da pretpostavi moć medija (tada radija) – danas biste svi vi – cela Evropa i pola sveta – bili u III.RAJHU !“
Drugi Tvoj zavet bio je : „Novinarstva nema – ako NE ČUJEŠ – obe strane !“
I konačno treći – koga danas (skoro) svi koji se zovu „novinarima“ izvrću u njegovu grotesknu karikaturu  - Ti si naime ključ novinskog informisanja opisivao ovako :
Novinar u prvoj rečenici (zvanoj „fleš“) mora da kaže : KO – ŠTA – KAD - KAKO – GDE i ZAŠTO ! Održao si stotine seminara dopisnicima (po cedloj Evropi) učeći ih ovo i ja sam srećan što danas ne možeš da vidiš najave :
„Ne biste verovali“ ... „Ubistvo za Riplija“... „Nikad viđeno“... „Neviđena katastrofa“ ... i najave sa tri tačke (da privuku pažnju) onda sledi 4 šlafne teksta – da bi u (bukvalno poslednjoj rečenici) - saznao da je proradio vulkan na Filipinima ... Moderni teoretičari komunikologije (čuj zanata) ovo pravdaju „razvlačenjem“ pažnje čitaoca – da bi svako nesvesno kliknuo što više „lajkova“ i „šerova“ - što bi se odnosilo na društvene mreže.
Međutim porazna je ta metastaza „razmazivanja fokusa“ koja se širi na sve medije !!!
Samo da ponovim obećenje iz prošlog „pisma“ da ću Tvoja tri rukopisa – koji su digitalizovani – da objavim kao integralnu autobiografiju „POGLED SA KOTE 85“ što se odnosi da Tvoj 85 rođendan kada si i Ti počeo ovo da razvrstavaš u tri celine ...

I na samom KRAJU – kao i prošli put da Ti javim –
našao sam „UMOVANJE ZDRAVOG RAZUMA“,.

OPUS VASA PELAGIĆA

Ovu istorijsku figuru naćićete „guglajući“ kao – prvi srpski „socijalista utopista“.

Tako ga bar Wikipedija predstavlja – U PRVOM OPISU. Ali, kako sam već objašnjavao – to je za „denotativce“ – one koji u svakom Leksikonu – od 30 prevoda, za određeni pojam, pročitaju prvi, i onda vam objašnjavaju – o čemu se radi !

Rođen je 1833 – Gornji Žabar – umro 1899 u Požarevcu. Kao Arhimandrita, Profesora i Direktora Bogoslovije u Banjoj Luci – Turske vlasti su ga proterali – zbog „širenja nacionalnih ideja Srpstva“ – a zbog učešća u BH Buni 1875 – austrougarska vlast ga je internirala 1876.godine – iako on lično, za razliku od ostalih pobunjenika – nije insistirao na UJEDINJENJU – BiH sa Srbijom i Crnom Gorom  - već je mnogo više insistirao na socijalno – oslobodilačkoj dimenziji – (da ne kažemo na „klasnom karakteru“- prim MR) Bune ! Zbog ovog poslednjeg – Wikipedija ga (i danas) najpre predstavlja kao : „revolucionara, publicistu, prosvetnog radnika, narodnog lekara, i prvog „socijalistu utopistu“ - u Srba.

Zato što nakon internacije odlazi u Srbiju i organizuje prvu proslavu Prvog Maja !

Poslednje godine života proveo je u zatvoru u Požarevcu – gde je i umro 1899.godine.

            Kao rani socijalista – ostavio je za sobom knjige :
Odgovor na četiri društvena pitanja
Socijalizam i osnovni preporođaj društva
Spas Srbije i srpstva
Blagodatnik
Nauka i radni narod
            Glavna dela su mu :
Nova nauka o javnoj nastavi
Preobražaj škole i nastave ...
STVARNI NARODNI UČITELJ (i lekar – prim MR)
Kao Arhimandrit je ostavio dela sa „antireligioznim tezama“ (kaže Wikipedija) :
Umovanje zdravog Razuma
Poslanica Bogu
Koliko nas košta Bog i gospodar ?
 
 

Dragi moj Štef – sve navedene naslove ja imam na kompjuteru u tzv *.pdf formatu – ali ono što bih voleo da vidiš prethodne i ove godine – je otimačina tri izdavača – da objave CELOG Vasa PELAGIĆA – dodajući sve navedene eseje i polemike – najobimnijem NARODNOM UČITELJU  - i tako nastaju bolesno luksuzna izdanja od preko 500 strana u tvrdom povezu – koja koštaju „đavo i po“ – a kupuju ih samo „novokomponovani“ bibliofili – koji su posle čitavog veka OTKRILI Vasa – koga nikada neće pročitati – jer Stive  - Ti i ja znamo da je njihov domet omeđen svešću „osvete loših đaka“ – kako lepo reče Akademik Pavle SAVIĆ... a ateisti ???

ATIESTE – Mark Tven objašnjava ovako :

 „Budite sigurni da ATEISTI znaju više o vašoj Religiji nego vi - Zato i jesu ATEISTI“

26.03.2026
Tvoj sin
Marin St. RAJKOVIĆ

#prednostdvojnogporekla #nacijaivera #bratstvoijedinstvo #dvojnoporekloomogucavaizbor #mešovitoporeklo #zelariseljaciplaftarizanatlije #institutzaumjetnostiobrt #radnickaprava888 #idejeinternacionale #religijajenajkrupnijazabluda #arhimandritbanjaluckivasopelagic #vasopelagicprvisrpskisocijalistautopista #umovanjezdravograzuma #ivovejvodapisac #agitproppartizanskatehnika #partizanskafreskautopuskom #partizankazarazbojem #recenzijavejvodestevinihkrokijauprilogu #muzejrevolucijejugosvavije #umetnostunovipojfnrj #jedanijedanmagijskicrtežuvekizpočetka #zvucirodnogkraja #peromipuškom #pogledsakote85 #osnivaskoluslovoslagaca #40najplodnijihgodinaubeogradu #ostavio1700autorskihnapisauborbi #ucenjepocinjedobijsnjemdiplome #ucenjetrtejecitsvzivot #aristotelovaretonprincip #svakiucenikpostavljasvojapitanjaitražisvojeodgovorenasvojapitanja #dežurniurednikjebog #kostakadkakogdeizasto #komunikolofgijarazmazivanjafokusa #blagpdatnik #kolikonaskostabogigospodar #pravinarodniučiteljvasapelagića

 

18. 1. 2026.

EMERGENCIJA - prvi put ovde - 25.05.2020

 

 EMERGENCIJA

autor : Marin RAJKOVIĆ – 25.05.2020 –
lični blog: PRIZIV SAVESTI 1102 2011

Da li ste nekada posmatrali jato ptica – kako u savršenom sinhronicitetu, lete na nekoliko hiljada kilometara daleku destinaciju (naše ptice – kaže Bajford – u Severnu Afriku) – dok ovde prođe zima ? (ovo su čvorci) Da li biste se kladili - da imaju Vođu?
  



  Da li ste ikada bili u prilici (recimo na ANIMAL channel) – da posmatrate savršeni sinhronicitet jata riba – koje vođene svojim instinktom produženja vrste – hrle prema svom mrestilištu. Na drugoj slici je antologijski snimak National Geography na kome je ronilac – snimatelj – nežno ušao u sred ogromnog jata riba – koje ga (gle čuda) trenutno propušta u savršenim geometrijskim koncentričnim krugovima ... Koji bi Vođa jata – tako trenutno mogao da izvede takav „manevar“- nijedan, jer – NEMA VOĐE !



Poznati psihijatar (po vokaciji) Dr.Joe Dispenza – koji je posle teške saobraćajke u kojoj je zdrobio čak 8 kičmenih pršljenova – od kojih prvi u najsitnije komadiće (čija polovina je završila u masi kičmene moždine) – a poslednji (povređeni) se uvrnuo kao pereca – (samo što nije prekinuo moždinu) – ležeći kao proštac u gipsanom koritu sa 25 godina – odbio je preporuke 6 hirurga (među kojima i svojih kolega sa studija) da mu ugrade tzv.Hartmanovu šinu duž cele kičme – sa svim izgledima da ostane doživotni invalid. Na osnovu svojih dotadašnjih rezultata istraživanja, znao je – silno fasciniran fenomenom EMERGENCIJE – da po istom principu funkcionišu i neuronski sklopovi u našem mozgu - sa svojim sinapsama – odlučio je dakle, da se sam izleči samo ciljanom MEDITACIJOM – upotrebom mentalnih modela i podizanjem frekvencije svoga raspoloženja. Znam da zvuči kao fantazija - ali Dr.Joe se potpuno izlečio bez ikakvih tragova povrede – tokom 9 meseci !!! To je rezultiralo sa dva doktorata : EPIGENETIKA i NEUROPLASTIČNOST ! I sa 25 godina javnih Seminara – za nekoliko hiljada slušalaca: „Stvorite svoje novo ja“ !!!
Za predstavljanje ovoga sada nemamo vremena – ali pogledajte intervju :
K.Mišaka – „Na rubu znanosti“ – sa Dr.Joe Dispenzom –
koji objašnjava svoju poslednju knjigu : PLACEBO STE VI

Ukratko, svoju zadivljenost fenomenom “emergencije” (najbliže duhu srpskog jezika – “spontano pojavljivanje”) – Dr.Joe objašnjava od prilike ovako : “ Kada detaljnije proučite ovaj fenomen, za koji bi svako pomistio – da ima Vođu – ustanovićete – da nema Vođe – što je stvarno čudesno. Jer to nije fenomen odozgo prema dole – nego odozdo – prema gore. Znate li šta to znači : svi predvode ! I svi to rade u isto vreme – povezani su u zajednicu (zajedničkim motivom) – svi rade istu stvar u isto vreme – to je staro koliko i Planeta - SNAGA je u brojnosti …
jer onda svi - postaju JEDNO” !

Nakon ovog (nadam se zanimljivog uvoda) – imam za vas tri pitanja :
1. Zašto BAŠ SAD izgleda da je Srpsko društvo 100% u stanju “emergencije” ?
2. Ko jedini ima interes, da narod predstavlja kao ”duboko podeljeno društvo”?
3. Ima li načina da “fenomenom odozdo” – jednom kažemo - NE – svim lažima ?



      Pokušaću da predložim neke odgovore :

1.- MIlošević je završio kako je zaslužio – ali od 5.oktobra, a naročito od ubistva Premijera Zorana Đinđića – u Srbiji se stabilizovalo 50% biračkog tela – koje je bojkotovalo svake sledeće izbore. Pritom revizije biračkih spiskova nisu urađene ni 1991, 2001 ni 2011 – tako da danas po saglasnim procenama, u biračkim spiskovima imamo preko 1,7 miliona “fantomskih glasova” – koji se u izbornim rezultatima iskazuju po Staljinovom receptu : “Nije bitno ko kako glasa – nego ko broji glasove “! Istovremeno, od 3 Partije registrovane 1991 (Sloba – Vuk – Voja) – danas je registrovano 134 raznih Partija, Stranaka, Pokreta i Udruženja !?! Profil vlasti se takođe promenio u pravcu potpune patologije i “iskliznuća” svake vrednosne orijentacijeTo nas dovodi do zanimljive podele našeg “biračkog kolača” – koji objašnjava i tačku 2.

2.- Kako sam pomenuo, trenutno u Srbiji imamo 134 registrovane stranke i polovinu biračkog tela “cementiranu” u apstinenciji ! Partija koja vlada – laže da ima podršku 56% birača – da ima 700.000 članova – pritom drži monopol na celokupan medijski prostor sa nacionalnim frekvencijama – od čega 92% pojavljivanja ima Predsednik SNS – koga mala deca iz slogan njegove aktuelne kampanje zovu :”Čika koji stanuje u televizoru” !!! Ta vladajuća stranka drži monopol i na sve : materijalne, novčane, komunikacione, produkcione, prirodne i ljudske resurse u Zemlji. Na drugoj strani imamo nepostojeću opoziciju – koja zapravo ne predstavlja nikog - osim samu sebe i čija većina aktera – dolazi iz prethodne vlasti (ovoj današnjoj) – tako da od Miloševića do danas – niko narodu nije položio račune za uništenu privredu SFRJ – među kojom i gigante – kakvi su bili Trudbenik, Simpo, Inex, Genex i mnogi drugi – ali ni za brojne kriminalne afere, veze sa podzemljem, navijačkim grupama – koje su para – vojska za prljave poslove Vlasti ! Očito je das u prethodna i sadašnja vlast – duboko umešani i isprepleteni u kriminalu i korupciji – tako da niko nikog ne sme da prozove, ili što kažu satiričarima u sloganima – u širokoj upotrebi – jedino je moguće :

“Sjaši KURTA – da uzjaši MURTA”- ili “Da ovi odu – a da se oni - vrate” !!!

To je i odgovor na drugo pitanje – samo KURTA I MURTA – održavaju sliku tzv. “duboko podeljenog društva” – jer jedino tako opstaju – uz obilatu podršku svih Medija !!! Permanentna tenzija i vladavina straha – su jedini “modus operandi” i KURTE i MURTE - jer u SISTEMU koji “radi” – hiljade njih ostaju bez hleba !!!

A kakva je zapravo struktura tog takozvanog “političkog miljea” današnje Srbije ?
“Gore” je - TIRANIN (koji nije Diktator – jer kaže Dr.Mila A. – Diktaor ima program) i to od one gore vrste – primitivnog I bolesnog Tiranina. Dakle pomenutih 56% (?) birača je izolovan podataka – jer na izlaznost od 50% (zaokruženo) – to je pola od pola – dakle maximalno 25% biračkog tela. Kako je pomenuto na zaokruženu masu birača (7.mil.) odbija se 1,7miliona fantomskih glasova, što je 24,28% - koje odbijamo od 25 – pa dolazimo do oko 21% biračkog tela. Broj članova vladajuće stranke je takođe izmišljotina – umanjena za istih 24.28% - iznosti 175.000 – a glasove skida na 15% biračkog tela. Konačno od ovog broja 400.000 zaposlenih u državnoj upravi – koji su ucenjeni na najrazličitije načine – daje još polovinu preostalih glasova – tako da Vučić vlada sa najviše 7 - 8% biračkog tela – kao apsolutni tiranin ! Među “državnim službenicima” su naravno i slugeranske Agencije za ispitivanje javnog mnjenja – među kojima je CESID (Klačar je Vučićev rođak) – IPSOS, FAKTOR + i naravno ljigavi politički analitičari – kakav je nabeđeni muzičar g.Krstić. Svi zajedno - nikad čuli za jedinu svetsku Agenciju te vrste - GALUP !!!
Ovu pojednostavljenu matematiku
KRIPTO DRŽAVA SRBIJA – izvodi tačnije :




 Sa druge strane – imamo trenutno nešto – što se samo kolokvijalno zove “opozicija”, jar najpre – ne predstavlja nikoga – osim svojih fotelja – zatim tu je ¾ tzv. “samostalnih poslanika” – što doslovno znači – da je svako od njih opljačkao nekoliko hiljada vaših glasova – koje ste pre par godina dali nekoj Stranci – čiju listu sigurno nije vodio – nikakav nezavisni poslanik ? Uzmimo, da svima njima – Staljin koji broji glasove, uz protivustavno umanjenje cenzusa – u sred izborne trke – udeli celu onu drugu četvrtinu izašlih birača – uz navedena (Božjom voljom) prisutna umanjenja – dakle da svih tih desetak (daj Bože lista) –“uzmu” još 15% biračkog tela  ! Suma sumarum – dobijamo Skupštinu od UKUPNO 23% biračkog tela svih stranačkih opcija – I svi se ponašaju kao kabadahije – čim prekorače prag Parlamenta – jer imaju podršku naroda !!!

I ostaje III. i poslednja grupacija – NAROD – u čije ime – se sve ovo radi !?!

GRAĐANI su pokušali (uz sva navedena kršenja Ustava, uzurpacije, nepotizam i otimačinu, rasprodaju i uništavanje DELA RUKU – nekadašnjih “samouopravljača”) – da na mirnim spontanim protestima (u više navrata) dignu svoj glas protiv opšte pljačke i sunovrata svake vrednosne orijentacije društva – u kome prednjači bolesni Predsednik svih građana – koji neprekidno izmišlja nove neprijatelje - javno vređa i zastrašuje građane – a naše intelektualce (stručnjake) – kako sam kaže PREZIRE !!!














Poslednji masovni protesti – zahuktavali su se krajem 2018 i početkom 2019.  Tada je (oktobra 2018) – Dragan ĐILAS, bivši gradonačelnik Beograda, koji je pre 2012 – ruku pod ruku sa Vučićem šetao savskom obalom i promovisao još jedan iz arsenala «mandatnog urbanizma» - EUROPOLIS) – javno ponudio 10.milona € - da finansira UJEDINJENJE OPOZICIJE ! I onda je nestao !?! Posle incidenta na protestu – na kome je “okrvavljena košulja” B.Stefanoviću – krenuli su svake subote protesti, koji su rasli iz vikenda u vikend – kako u Beogradu – tako i u svim većim gradovima Srbije. Ja sam na svom blogu «PRIZIV SAVESTI 1102 2011» pratio i nedeljno komentarisao šta se na protestima dešava – budući sam – kao i svih 30 godina – uvek bio učesnik … Karakteristično je takođe da sam često pominjao statistiku – kao najpromiskuitetniju nauku ikada – što sam prvi put konstatovao davne 1980 u svom eseju «Problemski okvir URBANIKUM» - što je označilo i moju specijalizaciju : istorija i teorija grada !!!

Dakle od SPONTANIH PROTESTA koji su impresivno rasli iz subote u subotu – dok je narod zaista izlazio spontano – fijasko se desio ponovnim fatalnim POJAVLJIVANJEM OPOZICIJE !!! Da podsetim : 23.02.2019 izašao je (po oceni više stranih izveštača) najveći broj građana - od oko 75 – 100.000 ljudi – koliko je potrebno potpisa (i po sadašnjem Ustavu) – za (recimo) Peticiju o sazivanju - Ustavotvorne Skupštine !?! Sledeće subote međutim (02.03.19) SzS je počeo da proganja šetače – pravim maketama glasačkih kutija sa naštampanim logom „#1od5MILIONA“ - tvrdeći da je (V.Jeremić je isto veče rekao 10.000) - “Sporazum sa narodom“ potpisalo 200.000 ljudi (!?!) - što su potpisi koje - nikada, niko i nigde - nije video !?!
            Time je MURTA SPONTANI PROTEST GRAĐANA bukvalno desetkovao – jer je po istim izvorima – sledeće subote – 09.03.2019 narod odgovorio tako, što je izašlo jedva oko 5.000 ljudi – a svake sledeće subote - uvek manje od hiljadu.

PONOVO SMO ZAPELI NA PREVARI !!!
POLITIČARI – PARAZITI ponovo su skinuli maske i pokazali pravo LICE !

Otada je svaki potez opozicije – bio pucanj – ili rafal u nogu ili sebi - ili partnerima !!!
To je i najprecizniji odgovor na moje drugo pitanje : Jedini koji imaju INTERES da održavaju privid – « duboko podeljenog društva » - su podjednako nekompetentni - KURTA I MURTA ! Tri duge decenije – smenjujući se na vlasti kao u grčkom teatru – gde je isti glumac – menjao uloge – postavljajući novu masku pred lice – oni su sa Vlašću od zastupničke DEMOKRATIJE – ovi akteri u «plaćenoj vrteški» – su stvorili potpuno novi teatar apsurda – sa potpuno novim pravilima. Jureći cenzuse – oni su stvorili filosofiju – kako se Državom ne može upravljati – bez tzv. »stranačke infrastrukture » - kao i da (kako u Skupštini, osuđeni ratni zločinac i falš Vojvoda, dok gostu iz EU(kome god – gost je Srbima GOST) – da niko u Srbiji : «Ne moze biti Ministar, niti o bilo cemu odlušivati – ako nekada nije lepio nečije stvanačke plakate ! »

E pa gospodo političari – TU JE KRAJ !!!

Dakle – to što vi u svojoj parazitskoj - kratkoj pameti pokušavate da predstavite  kao «opšte zakone prirode i ljudskog razuma» (kako lepo reče Karl Marks – obračajući se liberalnoj ekonomiji u povoju) – ta «infrastruktura vlasti» je imanentno - po osnovnoj definiciji Država sa svojim INSTITUCIJAMA – i podelom na tri grane vlasti – kada Država postoji – a postoji onda – kada njome ne upravlja «stranačka» BAGRA – koja je uvek ista – nego najbolji stručnjaci za svaki sektor Društva !


        
  3.- I sada, da se vratimo mome prvom pitanju, da li je Srbija upravo sada najbliže stanju - EMERGENCIJE? I mislim da uz to – otkrivamo još tri sinhroniciteta – ili tačnije USLOVA za navedenu ocenu – iz kvantnog polja svih mogućnosti – koje kaže – NIŠTA NIJE SLUČAJNO !!!
            A. - Najpre zato – što Planeta , koja je stara nekoliko miliona godina – nikada nije STALA NA 2 MESECA – od kad mi pamtimo njenu istoriju. Ne ulazeći u teorije zavere (kako je sve to režija) – Planeta nam je odmah – za dva meseca – svojom sjajnom REGENERACIJOM (u mnogim domenima i regionima) – poklazala da joj je čovek JEDINI NEPRIJATELJ i da je bolje da “ostane kod kuće” - što se prirode tiče !
            B. – Drugi sinhronicitet - Čovek, zatečen u situaciji pandemije (prvi put u životu), pa dakle i porodice, firme, prvi put su dobila i vreme i razloge – da postave sebi pitanje – KUDA TO IDEMO ? Primitivna i bolesna vlast Tiranina (kako smo rekli) – nije bila sposobna – da svojom dominantnom pozicijom “kupi poverenje i privrženost naroda” – bar za još tri mandata – nego radi upravo suprotno. Protivustavno suspenduje Skupštinu – uvodi ratno stanje – kreće sa “dugim cevima” - na virus – nano veličine – što je očita demontracija sile i povećanje represije  – koje kod naroda spontano proizvodi šta – HOMOGENIZACIJU !!!
            C. – Treći sinhronicitet je činjenica – da je pandemia – OTKRILA sve protivustavne mahinacije ove Vlasti – ali im je i “razbila kalednar – kao beba zvečku”. Izbori su zakazani – kada je epidemija već počela - DRŽAVNI UDAR je zaustavio izborne radnje – a onda je vanredno stanje ukunuto tako – da Skuštini mandat ističe 04.06.2020 -  dve nedelje pre zakazanih izbora !!! U tom međuvlašću (interregnum) zakonodavnog tela : sirovi TIRANIN – uzurpator svih funkcija – CAR – OSTAJE GO I SAM !!! Ako iko iz vlasti misli – da će posle milionskih zloupotreba  “vršioca dužnosti” – bilo ko od NARODA – da mu proguta – DA PREMOSTI – svoje nasilje – dok ON ne izabere novu vlastpo svojoj meri – to je konačna ZABLUDA !!!  Jer istovremeno sa nekompetetntnim “preigravanjem” vlasti – narod ulazi u emergenciju – pošto konačno, posle 30 godina demokratskog silovanja njegovih prava – dobija Božji blagoslov – da njegovo PRAVO GLASA – njegova volja – bude “kriptovana” (zaštićena šifrom) I da svoj glas – nikada više neće – nikome da PREDA na 4 godine – bez ikakve kontrole !!! Onog trenutka – kad birači OTKRIJU da imaju zaštićeni glas 95% je u EMERGENCIJI ! Oko 50% birača su već godinama – apstinenti, oko 25% uvek uz obimne manipulacije – uzima «većinska stranka» i na kraju 25% izmrve «profesionalni» paraziti – POLITIČARI.
Ovo sve pod predpostavkom da nema tajnosti glasanja !?! Postavlja se logično pitanje : Osim nespornih 85% glasova – koje neće dobiti NIKO (naročito ako opstane BOJKOT) ko će i od onih “sigurnih” Vučićevih glasova (15%) posle toliko poniženja i pljuvanja tokom pandemije – da glasa sa “zlatno doba” !?! –
ako se obezbedi TAJNOST GLASANJA !!!
Konačno – “slučajna” paralelna realnost prethodnog sinhroniciteta – ili još jedan Božji blagoslov – je činjenica da NAROD SRBIJE dobija svu svoju moć nazad – u svoje ruke – jer prvi put posle sto godina istorije VLADARA - na raspolaganju su :
KRIPTO DRŽAVA SRBIJA
NEPOSREDNA DEMOKRATIJA
INTELIGENTNA REVOLUCIJA
KRIPTO DRŽAVA SRBIJA obezbećuje alat, kojim je GLAS svakog državljanina Srbije – bezuslovno zaštićen šifrom (“kriptovan”) kao u najsigurnijem sefu. Ujedno napominjem onima koji su pobrkali ovaj naziv Institucije – sa pojmom “kripto” valuta – da u Srbiji još uvek  imamo na čelu Narodne Banke – šalterskog službenika M.M.F. sa platom od 5.000 € - te da će o PROMETU kripto valutama u Srbiji moći da se razgovara – kad propozicije tog prometa propiše Vlada narodnog Spasa - i od građana – neposredno i lično bude izabran Guverner. To dakle znači da nijedan građanin Srbije – više nikada neće – nikome DAVATI GLAS na 4 godine, već će svojim glasom lično i neposrdno birati i opozivati - svoje SLUŽBENIKE koje građani i plaćaju – na osnovu uvida u blagovremeno objavljene biografije –– a koje predlaže (po Resorima) – njegov Esnaf – birajući najbolje stručnjake među sobom – bez sujete ! Dakle lično :
Premijera, Guvernera, Ministre i sve JAVNE službenike !!!



    













NEPOSREDNA DEMOKRATIJA je upravo definisana na operativni način – ali ona znači i da se za večita vremena ukida posao “profesionalni političar” – kao što je takvima zabranjen pristum svim našim skupovima – tribinama i javnim nastupima. Dakle “zanimanje” političar više ne postoji – jer iz Budžeta nikada više neće biti finansirane – ni Stranke – ni Mediji !!! Ako ovim poslovima nekio i dalje bude želeo da se bavi – moraće da zaradi svoj hleb – svojim rukama – kao I svi ostali građani KRIPTO DRŽAVE SRBIJE ! Budžet služi razvoju !  https://youtu.be/UcZmeaeB_Bs


INTELIGENTNA REVOLUCIJA – konačno znači – da se po isteku Mandata sadašnje Skupštine – Vlast ne bi “valjala po ulici” – KRIPTO DRŽAVA SRBIJA – nastupa sa dovoljnim brojem glasova za uspostavljanje USTAVOTVORNE SKUPŠTINE i imenovanje Kandidata za Mandatara VLADE NARODNOG SPASA – koja u ograničenom Mandatu od godinu dana – ima zadatak – da USPOSTAVI funkcionalnu Državu Srbiju – sa svim potrebnim - AUTONOMNIM INSTITUCIJAMA !!!

Narodna poslovica nas uči : “Pametan se uči na tuđem iskustvu – budala na svom!” U neposrednom susedstvu – Rumuniji imamo dva ekstremna primera – predaje vlasti : Može kao Čaušesku (doduše pre tačno pola veka) – a može i mirnim, gandijevskim građanskim okupljanjem javne Ustavotvorne Skupštine – sa dovoljnim brojem glasova (i po sadašnjem Ustavu) – pri čemu će Interventne jedinice – po nalogu Javnog Tužioca  (iz Katanićeve 15) u tih 48 sati – po uzoru na Lauru KOVESI – odvesti u izolaciju oko 600 glavnih POLITIČARA, tajkuna I kriminalaca – koji se trenutno lažno predstavljaju kao državni službenici – a koji bi svojim prisustvom uticali – na TAČNU OCENU ZATEČENOG STANJA ZEMLJE !


Zahvaljujem arhivi Pokreta NDM_BGD – 
na fotki oca sa detetom na ramenima –
kojoj nigde nisam našao zamenu – autor teksta M.R.

#emergencija #kolektivnasvestnaroda #politikanijeposao #kurtaimurta #sinhronicitetinteresanaroda #tiranijanaizdisaju #zločinprotivčovečnosti #jedonapotrebnainfrastrukturajedržavastručnjaka # političarisuimelenastablusrpskoghrata #krfajpolitičara !#vladavinaznanja #merirtokratija #emergencijanarodanauliciikodkuće #peticijaoustavotvornojskupštini #stručnjacisukrvotokznanjazapromene